Koordinációs kémia és homogén katalízis (Némethné Dr. Sóvágó Judit)
A kisnyomású polietilén előállítására kidolgozott és alkalmazott Ziegler-Natta katalizátorok nagy hatékonysága, jelentősége nagy lendületet adott a szervetlen kémia és azon belül is a koordinációs kémia és fémorganikus kémia fejlődésének. A fémkomplexek katalizátorként való alkalmazása szerves szintézisekben, az enantioszelektív katalizátorok és folyamatok kidolgozása, ionos rendszerek és szuperkritikus körülmények melletti oldószerekben elvégzett reakciók kutatása, valamint a biokoordinációs kémia nagy érdeklődésre tart számot napjainkban is.
A hagyományos koordinációs kémiai szerkezetvizsgálatokon, fémionok koordinációs kémiai felderítésén, vagy a ligandumok fémionkötő sajátságainak jellemzésén túlmenően a koordinációs vegyületek előállítása, fizikai és kémiai tulajdonságaik jellemzése, szerkezetük meghatározása több viszonylag új, és ma rohamosan fejlődő tudományterületen jut szerephez. Feltétlenül kiterjed a koordinációs kémia hatóterülete az olyan új és rohamosan fejlődő területekre is, mint a nanokémia vagy az anyagtudományok.
A tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatót a hasonló típusú kutatások megkezdéséhez elengedhetetlenül szükséges elméleti háttérismeretekkel, amelyek fontosabb tématerületei a következők:
- a koordinációs vegyület definiciója
- fématomok, fémionok szerkezete; az atomok- és ionok elektronhéj-konfigurációja,
- a mágneses tulajdonságok szerepe az átmenetifémek koordinációs kémiájában
- ligandumok
- a koordinációs szám és a komplexek geometriája
- koordinációs vegyületek izomériája
- komplex egyensúlyok, komplexek stabilitása
- fém-ligandum kötést tartalmazó koordinációs vegyületek
- a koordinációs vegyületek reakciói
- a koordinációs vegyületek segítségével lejátszódó katalitikus reakciók, homogén katalízis: olefinek, diolefinek polimerizációja, olefinek oxidációja, hidrogénezése és hidroformilezése.